Απρίλιος 2005

Γλυκό σουλτανίνα - 2 Απριλίου. Παγκόσμια ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Χανς Κρίστιαν Άντερσεν - Επίσκεψη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Σκύδρας

Ένα χαμόγελο… - 6 Απριλίου. Ημέρα του Ολυμπισμού

Τουρνουά μίνι βόλεϊ – Παρακολουθώντας την παράσταση «Οικογένεια Νώε»

Ξένια Καλογεροπούλου - Συνέντευξη από τον ηθοποιό Ηλία Χριστόπουλο

Δευκαλίωνας και Πύρρα

Η περιπέτεια μιας πεζοπορίας – Ας γνωρίσουμε τις διάφορες θρησκείες

Πάπας Ιωάννης – Παύλος Β΄- Γιατί το λέμε; - Μεγάλες Εφευρέσεις - Δεντροφύτευση

Γιατί το λέμε; Διασκεδάστε μαθαίνοντας

ΠΑΠΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ – ΠΑΥΛΟΣ Β΄

Ο Πάπας Ιωάννης Παύλος Β΄ πέθανε το Σάββατο 2 Απριλίου σε ηλικία 85 ετών.

Είχε γεννηθεί στη Βαντοβίτσε, κοντά στην Κρακοβία της Πολωνίας στις 18 Μαΐου 1920 και το όνομά του ήταν Κάρολ Βοϊτίλα. Τελείωσε τις σπουδές του στο κρυφό ιεροδιδασκαλείο της Κρακοβίας, που ήταν απαγορευμένο από τους Ναζί, και χειροτονήθηκε ιερέας το 1946. Το 1958 χειροτονήθηκε βοηθός Αρχιεπισκόπου της Κρακοβίας. Το 1964 χειροτονήθηκε Αρχιεπίσκοπος της Κρακοβίας. Έγινε μέλος της Συνόδου των Καρδιναλίων το 1967.

Εκλέχτηκε Πάπας ενώπιον 250.000 πιστών στην Πλατεία του Αγίου Πέτρου στη Ρώμη το 1978. Το 1981 γλίτωσε με σοβαρό τραυματισμό από δολοφονική επίθεση.

Εγκαθίδρυσε το 1993 πλήρεις διπλωματικές σχέσεις μεταξύ Βατικανού και Ισραήλ, τερματίζοντας αιώνες εχθρότητας Εβραίων και Καθολικών. Το 1994 ανήγγειλε διαρκή εκστρατεία κατά των αμβλώσεων.

Εγκαινίασε νέους κατηχητικούς κανόνες. Το 1996 αναθεώρησε τους κανόνες της παπικής εκλογής.

Το 1999 αντιπαρήλθε την καθιερωμένη πεντάχρονη μεταθανάτια αναμονή και πέτυχε την αγιοποίηση της Μητέρας Τερέζας.

Το 2000 πραγματοποίησε ιστορικής σημασίας προσκύνημα στους Αγίους Τόπους, τη χρονιά του Μεγάλου Ιωβηλαίου. Ζήτησε συγχώρεση για τα παρελθόντα αμαρτήματα της Εκκλησίας του κατά των Εβραίων, των αιρετικών, των γυναικών και των μειονοτήτων.

Το 2002 ανακοίνωσε αλλαγές στο βιβλίο προσευχών, για πρώτη φορά έπειτα από εννέα αιώνες.

Το 2003 βρισκόταν στις επάλξεις της διεθνούς εκστρατείας της Εκκλησίας για την αποτροπή του πολέμου στο Ιράκ. Οσιοποίησε τη Μητέρα Τερέζα.

Επισκέφτηκε 129 χώρες σε 104 ταξίδια στο εξωτερικό κι έγινε ο πιο πολυταξιδεμένος πάπας. Διήνυσε 1.164.665 χμ. ή 30 φορές το γύρο της Γης ή 3 φορές ένα ταξίδι στη Σελήνη.

Οσιοποίησε 1.338 ανθρώπους σε 147 τελετές και αγιοποίησε 482 σε 51 τελετές.

Συγκάλεσε εννέα κονσιστόρια (συμβούλια καρδιναλίων), τοποθέτησε 232 καρδιναλίους, χειροτόνησε 321 επισκόπους, βάπτισε 687 παιδιά και 814 ενήλικες.

Έκανε 1.165 ανοιχτές ακροάσεις, στις οποίες μετείχαν περισσότεροι από 17,6 εκατομμύρια άνθρωποι.

Ήταν ο τρίτος μακροβιότερος Ποντίφικας, με θητεία 26 χρόνια, πέντε μήνες και 17 μέρες, μετά τον Άγιο Πέτρο που ήταν ο Πρώτος πάπας από το 30 έως το 64 ή 67 μ.Χ., δηλαδή 34 ή 37 χρόνια, και τον Πάπα Πίο ΙΧ, που η θητεία του τελείωσε το 1878.

Ηλιάδου Κασσιανή, Φωτιά Αναστασία (ΣΤ΄ Τάξη)

ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΜΕ;

«Τσαγκαροδευτέρα»

Τα παλιά τα χρόνια οι μπαλωματήδες γυρνούσαν με ένα τσουβάλι τις γειτονιές και μάζευαν τα παπούτσια που τους έδιναν, για να τα μπαλώσουν. Τότε, εκτός από τα κανονικά τσαγκαράδικα, υπήρχαν και τα υπαίθρια, που βρισκόντουσαν, συνήθως, στις γωνιές των σοκακιών.

Είχαν παρατηρήσει, λοιπόν, οι παλιοί Αθηναίοι, πως τις Δευτέρες, ούτε οι μπαλωματήδες περνούσαν, αλλά ούτε και οι τσαγκάρηδες, υπαίθριοι και μη, άνοιγαν τα μαγαζιά τους. Έτσι έλεγαν τις Δευτέρες: «Τσαγκαροδευτέρες», δηλαδή τεμπέλικες.

*       *       *

«Φαταούλας»

Ο παμφάγος, από τη λέξη φά(γε) τα ούλα. Δηλαδή, εκείνος που τ’ αρπάζει όλα.

Αυτή η φράση – λέξη πρωτοειπώθηκε από τον αγωνιστή του 1821 και αργότερα πολιτικό Ρήγα Παλαμίδη.

*       *       *

«Βρόμα* και δυσωδία»

Μεταφορική φράση για να χαρακτηρίσει έναν άνθρωπο ή μια κατάσταση, ανήθικο, απαράδεκτο, ασεβή κλπ. (Guarda e passa). Η έκφραση πλάστηκε από παρερμηνεία της φράσης: «σκωλήκων βρώμα και δυσωδία» της νεκρώσιμης ακολουθίας, που εδώ το βρώμα σημαίνει «βρώση» («φάγωμα») και όχι ακαθαρσία.

* (Αρχαία) βρόμα = κακοσμία, δυσοσμία. (Μεταγενέστερα) αλουσιά, λύμα, ακαθαρσία.

(Από το βιβλίο του Τάκη Νατσούλη «Λέξεις και φράσεις παροιμιώδεις»)

Θεοδοσίου Βασιλική (ΣΤ΄ Τάξη)

ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΦΕΥΡΕΣΕΙΣ

Ακτίνες λέιζερ

Θιόρτον Μέιμαν

ΔΕΝΤΡΟΦΥΤΕΥΣΗ

Το Τοπικό Συμβούλιο του Ριζού και ο Δήμος Σκύδρας οργάνωσαν δεντροφύτευση στην όχθη του ποταμιού του χωριού μας. Στη δεντροφύτευση αυτή πήραν μέρος και οι μαθητές του Δημοτικού σχολείου και του Νηπιαγωγείου. Κάθε τάξη φύτεψε από ένα δέντρο (πλατάνι) και υποσχέθηκε να είναι υπεύθυνη για τη φροντίδα του, έτσι ώστε να μεγαλώσουν και να μας προσφέρουν την ομορφιά και τη δροσιά τους.