Οκτώβριος 2003

ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟΝ ΑΡΚΤΟΥΡΟ

Διακρίσεις σε πανελλήνιο διαγωνισμό ζωγραφικής

Οι επιτυχόντες σε Α.Ε.Ι. ΚΑΙ Τ.Ε.Ι. και οι αριστούχοι της σχολικής χρονιάς 2002 – 03

Αποστολή στην Κύπρο – Γρηγόρης Αυξεντίου

Παρίσι, η πόλη του φωτός – Πού και πώς εκμεταλλεύεται ο άνθρωπος τα ζώα – Αιτίες εξαφάνισης των ζώων στην Ελλάδα

Εξαφανισμένα ζώα – Ζώα σπάνια

Η καφέ αρκούδα ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΜΕ «Μας άλλαξαν τα φώτα»

Μυθολογία και παροιμίες για την καφέ αρκούδα - ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΥΓΟ ΣΤΟ ΠΑΤΗΤΗΡΙ - Ο ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΑΣ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΛΑΝΗΤΕΣ ΤΟΥ ΗΛΙΑΚΟΥ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ

Οι βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος - 28Η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940

ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟΝ ΑΡΚΤΟΥΡΟ
ΣΤΟ ΝΥΜΦΑΙΟ ΤΗΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ

Την πέμπτη 23 Οκτωβρίου το σχολείο μας πραγματοποίησε ημερήσια εκδρομή στον Αρκτούρο, στο Νυμφαίο της Φλώρινας.
Ξεκινήσαμε το πρωί με πολύ κέφι σχεδόν όλα τα παιδιά του σχολείου και πολλοί γονείς. Ο καιρός αυτή τη φορά μας έκανε το χατίρι (η εκδρομή ήταν να γίνει στις 16 του μήνα, αλλά αναβλήθηκε λόγω βροχής) και ήταν αρκετά καλός.
Ξεκινήσαμε με δύο λεωφορεία και μετά από μιάμιση περίπου ώρα φτάσαμε στο Κέντρο Ενημέρωσης της Καφέ Αρκούδας στον Αετό της Φλώρινας. Εκεί χωριστήκαμε σε δύο ομάδες και οι υπεύθυνοι του Περιβαλλοντικού κέντρου μας ενημέρωσαν για τις αρκούδες.
Στην αρχή μας μίλησαν για το μύθο της αρκούδας και για τον αστερισμό της Μικρής και της Μεγάλης Άρκτου. Στη συνέχεια μας ενημέρωσαν για τη ζωή της αρκούδας. Μέσα από όμορφες γωνιές που είχαν δημιουργήσει είδαμε πώς γεννιέται, πώς μεγαλώνει, πώς ζευγαρώνει, τι τρώει και ποιοι είναι οι εχθροί της. Μετά την ενημέρωση όλοι σχεδόν πήραμε από ένα αναμνηστικό. Στη συνέχεια επιβιβαστήκαμε στα λεωφορεία και ανεβήκαμε πάνω στο βουνό για να δούμε αρκούδες στο φυσικό τους περιβάλλον.
Φτάσαμε στο Νυμφαίο στην κορυφή του βουνού. Το χωριό ήταν όμορφο με πετρόχτιστα σπίτια. Σταματήσαμε στην είσοδο του χωριού και περπατήσαμε μέσα από τα δρομάκια του, για να φτάσουμε στο χώρο όπου φυλάγουν της αρκούδες. Η διαδρομή ήταν υπέροχη, γιατί περνούσαμε μέσα από το δάσος. Το δάσος είναι αυτήν την εποχή πολύ όμορφο και τα φύλλα είναι χρυσοκόκκινα. Μέσα στο δάσος υπήρχε ένα καταφύγιο και ο υπεύθυνος ξεναγός μας οδήγησε σε ένα χώρο που ζουν οι αρκούδες. Ο χώρος ήταν προστατευμένος και μέσα είδαμε τρεις αρκούδες από τις 13 που υπάρχουν. Όλοι μας χαρήκαμε και ενθουσιαστήκαμε που είδαμε από κοντά τις αρκούδες, αλλά λυπηθήκαμε που ήταν φυλακισμένες.
Έπειτα από λίγη ώρα επιστρέψαμε στο Νυμφαίο, όπου φάγαμε και ξεκουραστήκαμε. Η εκδρομή μας άρεσε πάρα πολύ, γιατί μάθαμε πολλά πράγματα για τις αρκούδες και τις είδαμε από κοντά. Κουρασμένοι όλοι μας, αλλά ικανοποιημένοι, επιστρέψαμε αργά το απόγευμα στο χωριό.

Αντωνιάδου Αναστασία, Τοπούζη Δέσποινα (Ε΄ Τάξη)