Μάρτιος 2005

Επίσκεψη στο Κ.Π.Ε. Νάουσας

Ο κύκλος του νερού – Το νερό πηγή ζωής

Ας μάθουμε περισσότερα πράγματα για τα βιβλία

Η διατροφή μας

Οι δάσκαλοι του Γένους

Σολωμός Διονύσιος

Καθολική Εκκλησία

Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης σας προτείνουν να διαβάσετε – Γιατί το λέμε;

Αποκριάτικο πάρτι στο σχολείο μας – Στο καρναβάλι του Ριζοχωρίου – Η παρέλαση των καρναβαλιστών στη Σκύδρα

Τα νέα του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων - Διασκεδάστε μαθαίνοντας

ΤΑ ΝΕΑ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

Το Σάββατο 5 Μαρτίου ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Δημοτικού Σχολείου και Νηπιαγωγείου Ριζού διοργάνωσε Παιδικό Αποκριάτικο Πάρτι στο Πνευματικό κέντρο, το οποίο είχε πολύ μεγάλη συμμετοχή και επιτυχία.

Την Παρασκευή 11 Μαρτίου διοργάνωσε Αποκριάτικο Χορό στο Οικογενειακό κέντρο «ΜΙΜΗΣ» επίσης με μεγάλη επιτυχία.

Ο Σύλλογος θέλει να ευχαριστήσει όλα τα παιδιά, τους γονείς αλλά και όλους όσους συμμετείχαν στις δύο αυτές εκδηλώσεις που διοργάνωσε.

Το Σάββατο 12 Μαρτίου το Δημοτικό Σχολείο πήρε μέρος στην Αποκριάτικη Παρέλαση στο Ριζοχώρι Αριδαίας. Το «άρμα» μας είχε το θέμα «Η Χιονάτη και οι επτά νάνοι» και κατέλαβε την τέταρτη (4η) θέση ανάμεσα σε πολλές συμμετοχές.

Στην ίδια παρέλαση πήρε μέρος και μια παρέα από το Ριζό με θέμα εμπνευσμένο από το διαγωνισμό της Eurovision. Η «Ruslana» με το μπαλέτο της προκάλεσε μεγάλο ενθουσιασμό με τα χορευτικά της και κατέλαβε την πρώτη (1η) θέση, η οποία είχε και χρηματικό βραβείο.

Ποσό 200 €  από τα βραβείο αυτό η παρέα αυτή το δώρισε στο Σύλλογό μας και την ευχαριστούμε πολύ γι’ αυτό.

Την Κυριακή 13 Μαρτίου το σχολείο μας πήρε μέρος και στην Αποκριάτικη Παρέλαση της Σκύδρας με το ίδιο «άρμα» που είχε θέμα «Η Χιονάτη και οι επτά νάνοι».

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων ευχαριστεί ιδιαίτερα το Βασίλη Σελίδη, ο οποίος κάλυψε όλα τα έξοδα των Αποκριάτικων Χορών του Συλλόγου μας. Επίσης ευχαριστούμε όλους τους καταστηματάρχες και επαγγελματίες για την προσφορά των δώρων για το μεγάλο χορό μας.

ΑΝΕΚΔΟΤΑ

Ο ΞΕΝΟΣ: Πού πάει αυτός ο δρόμος;

Ο ΜΙΚΡΟΣ: Πουθενά κύριε.

Ο ΞΕΝΟΣ: Μα δεν μπορεί κάπου θα πηγαίνει.

Ο ΜΙΚΡΟΣ: Μα, κύριε, σας λέω δεν πάει πουθενά! Κάθε πρωί του περνάω για να πάω στο σχολείο εδώ τον βρίσκω!

*       *       *

ΜΗΤΕΡΑ: Μαρία, πετάξου ως το χασάπη να δεις αν έχει αρνίσιο κεφάλι.

Μετά από λίγο.

ΜΑΡΙΑ: Δεν είδα, μαμά, γιατί ο χασάπης φορούσε το καπέλο του.

(ΣΤ΄ Τάξη)

ΠΑΡΟΙΜΙΕΣ

«Γλώσσα παπούτσι μυαλό κουκούτσι»

Όποιος είναι φλύαρος, συνήθως είναι και επιπόλαιος ή άμυαλος, γιατί δε σκέφτεται τι λέει ή γιατί μπορεί να πληγώσει ή να συκοφαντήσει κάποιον με την ασταμάτητη φλυαρία του.

*       *       *

«Γλυκό είναι το τυρόγαλο, πικρό το χάι - χούι»

Τα κτηνοτροφικά προϊόντα είναι καλόδεχτα και νόστιμα, αλλά η ζωή των τσοπάνηδων σκληρή.

Σελίδου Ελίζα (ΣΤ΄ Τάξη)