Μάρτιος 2005

Επίσκεψη στο Κ.Π.Ε. Νάουσας

Ο κύκλος του νερού – Το νερό πηγή ζωής

Ας μάθουμε περισσότερα πράγματα για τα βιβλία

Η διατροφή μας

Οι δάσκαλοι του Γένους

Σολωμός Διονύσιος

Καθολική Εκκλησία

Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης σας προτείνουν να διαβάσετε – Γιατί το λέμε;

Αποκριάτικο πάρτι στο σχολείο μας – Στο καρναβάλι του Ριζοχωρίου – Η παρέλαση των καρναβαλιστών στη Σκύδρα

Τα νέα του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων - Διασκεδάστε μαθαίνοντας

Ο ΚΥΚΛΟΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ

Όταν το νερό των θαλασσών και των λιμνών θερμαίνεται από τον ήλιο, εξατμίζεται, αποκτά δηλαδή αέρια μορφή. Όταν πέφτει η θερμοκρασία της ατμόσφαιρας, οι υδρατμοί συμπυκνώνονται σε πολλές μικροσκοπικές σταγόνες νερού δημιουργώντας τα σύννεφα. Η συμπύκνωση ενισχύεται από την παρουσία κόκκων σκόνης, που ονομάζονται πυρήνες συμπύκνωσης. Γύρω από τον κάθε πυρήνα δημιουργείται μια σταγόνα νερού.

Ομίχλη

Η ομίχλη δημιουργείται, όταν υπάρχει υγρασία, όταν δηλαδή ο αέρας είναι πλούσιος σε υδρατμούς και έρχεται σε επαφή με μια κρύα επιφάνεια, όπως είναι συνήθως το έδαφος τα πρωινά του χειμώνα.

Βροχή

Οι σταγόνες νερού των σύννεφων έχουν πάρα πολύ μικρή διάμετρο, είναι ελαφριές και αιωρούνται στον αέρα. Συχνά, όμως, ενώνονται μεταξύ τους, δημιουργώντας σταγόνες πιο μεγάλες και αρκετά βαριές, ώστε να νικούν την αντίσταση του αέρα και να πέφτουν στη Γη ως σταγόνες βροχής.

Χιόνι

Όταν οι υδρατμοί συναντήσουν ψυχρά στρώματα αέρα θερμοκρασίας κάτω από 0ο C, σχηματίζουν παγοκρυστάλλους. Αν οι παγοκρύσταλλοι φτάσουν στο έδαφος σε στερεή κατάσταση, πέφτει χιόνι.

Χαλάζι

Στους παγοκρυστάλλους είναι δυνατόν να προστεθούν και νέα σταγονίδια νερού, οπότε μεγαλώνουν και πέφτουν ορμητικά στο έδαφος ως χαλάζι. Αυτό συνήθως συμβαίνει την άνοιξη και το καλοκαίρι.

Το νερό ρέει στα ποτάμια και μέσα στο έδαφος και καταλήγει πάλι στη θάλασσα και στις λίμνες.

Πάχνη

Δημιουργείται στα φυτά και στο χώμα όταν η θερμοκρασία του εδάφους είναι μικρότερη από 0ο C. Είναι η υγρασία του αέρα που συμπυκνώνεται σε κρυστάλλους πάγου αντί σε σταγονίδια νερού.

Δροσοσταλίδες (δροσιά)

Είναι σταγόνες νερού που δημιουργούνται στην επιφάνεια του εδάφους, ειδικά το καλοκαίρι, λόγω της συμπύκνωσης της υγρασίας του αέρα κατά τη διάρκεια μιας δροσερής νύχτας.

Τα σύννεφα, η ομίχλη, η βροχή, το χιόνι, το χαλάζι, η πάχνη και οι δροσοσταλίδες ονομάζονται υδατώδη μετέωρα.

Οι μαθητές της ΣΤ΄ Τάξης

22 ΜΑΡΤΙΟΥ – ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΡΟ

ΤΟ ΝΕΡΟ ΠΗΓΗ ΖΩΗΣ

Το νερό είναι πολύ σημαντικό για τον άνθρωπο, γιατί το 70% του σώματός του αποτελείται από νερό. Ο ανθρώπινος οργανισμός μπορεί να αντέξει χωρίς νερό 2 – 3 ημέρες. Αν χάσει το 20% του νερού, ο άνθρωπος κινδυνεύει να πεθάνει. Το νερό μπορούμε να το χάσουμε με τον ιδρώτα, με τα δάκρυα, με τα ούρα, με τα κόπρανα και με την αναπνοή. Μπορούμε να το αναπληρώσουμε με το να πίνουμε νερό. Ένας ενήλικας έχει ανάγκη από 1,5 – 2 λίτρα νερό, δηλαδή 6 – 8 νεροπότηρα, την ημέρα, ενώ ένα παιδί χρειάζεται 1 – 1,5 λίτρο, δηλαδή 4 – 5 νεροπότηρα.

Το νερό είναι και για τα ζώα πολύ σημαντικό, γιατί μερικά από αυτά ζουν σ’ αυτό. Τα ζώα έχουν ανάγκη και από πόσιμο νερό. Το σώμα τους αποτελείται από 70% νερό.

Επίσης και για τα φυτά το νερό είναι πηγή ζωής. Αν δεν έχουν νερό, θα ξεραθούν, γιατί το χρειάζονται για τη φωτοσύνθεση της τροφής τους.

Το νερό είναι τα 7/10 της γης. Το αλμυρό νερό είναι το 97,5%, το γλυκό νερό είναι 2,5% και από αυτό μόνο το 1% μπορεί να χρησιμοποιήσει ο άνθρωπος.

Ο άνθρωπος χρησιμοποιεί το νερό στη γεωργία - κτηνοτροφία σε ποσοστό 69%, για οικιακή χρήση 8% - και από αυτό το περισσότερο το χρησιμοποιεί στην τουαλέτα – και στις βιομηχανίες σε ποσοστό 23%.

Ο άνθρωπος καταναλώνει περισσότερο νερό σήμερα. Η ραγδαία αυτή αύξηση υπάρχει τα τελευταία 50 χρόνια και υπάρχει, γιατί έχουν κατασκευαστεί πλυντήρια ρούχων, πλυντήρια πιάτων, βρύσες και άλλες οικιακές συσκευές.

Η σπατάλη του νερού γίνεται στην τουαλέτα, στο μπάνιο, όταν γεμίζουμε την μπανιέρα και όταν αφήνουμε ανοιχτή τη βρύση. Επίσης, όταν πλένουμε τα δόντια μας και αφήνουμε ανοιχτή τη βρύση ενώ δεν χρειάζεται. Η μεγαλύτερη σπατάλη νερού γίνεται στη γεωργία που οι γεωργοί αφήνουν έως και όλο το βράδυ τα νερά, για να ποτίσουν τα χωράφια τους. Από το 69% το 50% είναι χαμένο νερό.

Οι χώρες που έχουν λίγο νερό αντιμετωπίζουν προβλήματα. Δεν μπορούν να καλλιεργήσουν τη γη, περπατάνε 4 – 5 και παραπάνω ώρες, για να πάνε στο σπίτι τους λίγο νερό, επίσης αντιμετωπίζουν και πολλά σοβαρά προβλήματα υγείας που έχουν σχέση με το νερό.

Το νερό το ρυπαίνουνε οι βιομηχανίες που ρίχνουν τα απόβλητά τους στη θάλασσα. Οι γεωργοί με τα φυτοφάρμακα και με τα βυτία που πηγαίνουν και τα πλένουν στα ποτάμια. Οι άνθρωποι που πετούν τα σκουπίδια και τα πλοία που ρίχνουν το πετρέλαιο στη θάλασσα.

Το νερό επηρεάζει και το κλίμα. Ο κύκλος του νερού δημιουργεί διάφορα φυσικά φαινόμενα.

Η επαφή των ανθρώπων διευκολύνθηκε πολύ με τα πλωτά ποτάμια και τις θάλασσες. Έτσι οι άνθρωποι ήρθαν πιο κοντά μεταξύ τους.

Το νερό βοηθάει στην αναψυχή των ανθρώπων. Οι άνθρωποι πηγαίνουν στις θάλασσες, για να διασκεδάσουν με διάφορα σπορ, όπως water polo, ιστιοπλοΐα, κανόε καγιάκ, κωπηλασία και άλλα.

Οι παππούδες και οι γιαγιάδες πηγαίνουν σε διάφορους τόπους όπου υπάρχουν ιαματικά νερά, για να θεραπευθούν από διάφορες αρρώστιες.

Από όλα αυτά διαπιστώνουμε ότι χωρίς το νερό δε θα υπήρχε ζωή στον πλανήτη. Το νερό είναι πηγή ζωής!

Αντωνιάδου Αναστασία, Τοπούζη Δέσποινα,

Τσιτλακίδου Αλεξάνδρα (ΣΤ΄ Τάξη)