Μάρτιος 2005

Επίσκεψη στο Κ.Π.Ε. Νάουσας

Ο κύκλος του νερού – Το νερό πηγή ζωής

Ας μάθουμε περισσότερα πράγματα για τα βιβλία

Η διατροφή μας

Οι δάσκαλοι του Γένους

Σολωμός Διονύσιος

Καθολική Εκκλησία

Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης σας προτείνουν να διαβάσετε – Γιατί το λέμε;

Αποκριάτικο πάρτι στο σχολείο μας – Στο καρναβάλι του Ριζοχωρίου – Η παρέλαση των καρναβαλιστών στη Σκύδρα

Τα νέα του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων - Διασκεδάστε μαθαίνοντας

Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΑΣ

Την Τετάρτη 23 Φεβρουαρίου ήρθε στο σχολείο μας η κυρία Γρατσία Ειρήνη, που είναι εκπαιδεύτρια του Ερυθρού Σταυρού, για να μας μιλήσει για τη διατροφή μας. Όλα τα παιδιά μαζευτήκαμε σε μια αίθουσα και η κυρία Ειρήνη ξεκίνησε την ενημέρωση.

Μας μίλησε για τις πρωτεΐνες που τις παίρνουμε από τα πουλερικά, το κρέας, τα αυγά, το γάλα, το γιαούρτι, το τυρί, τα ψάρια, τα όσπρια και μερικά λαχανικά και μας εξήγησε πόσο σημαντικές για την υγεία μας αλλά και για να έχουμε ενέργεια στο σχολείο ή στη δουλειά μας είναι οι πρωτεΐνες.

Συνέχισε με τους υδατάνθρακες που κι αυτοί είναι σημαντικοί για την υγεία μας και είναι για τον οργανισμό μας, όπως τα καύσιμα για το αυτοκίνητο. Τους υδατάνθρακες τους παίρνουμε από τα φρούτα, τα λαχανικά (τα λαχανικά έχουν κυτταρίνες), το ψωμί, το μέλι, τα δημητριακά, τις πατάτες, τα όσπρια και από μερικά γλυκά. Δεν πρέπει να το παρακάνουμε με τα γλυκά, γιατί θα γίνουμε παχύσαρκοι! Τα γλυκά γεμίζουν τον οργανισμό μας με παραπάνω θερμίδες!

Έπειτα μας μίλησε για το λίπος. Το σώμα μας έχει κρυφές αποθήκες, όπου αποθηκεύει τα λίπη, για να τα χρησιμοποιήσει σε ώρα ανάγκης. Τα κακά λίπη, που τα συναντάμε στα έτοιμα φαγητά (fast food), δεν είναι θρεπτικά και δημιουργούν προβλήματα στην καρδιά και στο αίμα μας. Τα καλά λίπη όμως, όπως το ελαιόλαδο, είναι θρεπτικά!

Ύστερα μας μίλησε για τις βιταμίνες. Υπάρχουν 6 είδη βιταμινών. Η βιταμίνη Α, που την παίρνουμε από το βούτυρο, τα φρούτα και τα λαχανικά, η βιταμίνη Β που την παίρνουμε από το ψωμί, τις πατάτες, το γάλα και τα φρούτα, η βιταμίνη C, που την παίρνουμε από τα λεμόνια και τα πορτοκάλια, η βιταμίνη D, που την παίρνουμε από το ψωμί και τα αυγά, η βιταμίνη Ε, που την παίρνουμε από το κρέας και η βιταμίνη Ξ που την παίρνουμε από τα λαχανικά.

Αφού τελείωσε με τις βιταμίνες, κάναμε ένα διάλειμμα 10 λεπτών και ύστερα επιστρέψαμε στην αίθουσα.

Μετά το διάλειμμα μας μίλησε για το πρωινό. Το πρωινό παίζει πολύ μεγάλο ρόλο για την απόδοσή μας την υπόλοιπη ημέρα. Τρώμε μια φέτα με μέλι, πίνουμε ένα ποτήρι γάλα και είμαστε έτοιμοι για το σχολείο ή για τη δουλειά.

Μας είπε να μην πίνουμε συνέχεια αναψυκτικά, γιατί μπορεί να πάθουμε έλκος. Γι’ αυτό λοιπόν πίνουμε φυσικούς χυμούς.

Έπειτα μας μίλησε για τη καλή μας υγεία. Δεν τρώμε πολλά γλυκά και παγωτά. Επίσης, όχι στο πολύ αλάτι. Δεν τρώμε βιαστικά και δεν αγοράζουμε έτοιμα φαγητά απ’ έξω. «Του σπιτιού το φαγητό είναι πάντα πιο καλό». Αν θέλετε να μην είστε χοντροί και να έχετε ενέργεια, να τρώτε ένα καλό πρωινό, να πίνετε φρέσκους χυμούς, να τρώτε όσο χρειάζεται και να πίνετε πολύ νερό. Να τρώτε καθημερινά λαχανικά και φρούτα, για να παίρνετε τις βιταμίνες και τα ιχνοστοιχεία τους.

Αυτή ήταν η ενημέρωση που μας έκανε η κυρία Ειρήνη Γρατσία και την ευχαριστούμε πολύ για τις σημαντικές αυτές πληροφορίες!

Τσιτλακίδου Αλεξάνδρα, Φαντίδου Λεμονιά (ΣΤ΄ Τάξη)