ΕΥΓΕΝΙΟΣ ΤΡΙΒΙΖΑΣ

Φέτος στο μάθημα της «Ευέλικτης Ζώνης» αποφασίσαμε να γνωρίσουμε έναν Έλληνα συγγραφέα παιδικών βιβλίων, τον Ευγένιο Τριβιζά. Αλλά ποιος είναι αυτός ο Ευγένιος Τριβιζάς!

Το ποιος ακριβώς είναι ο Ευγένιος Τριβιζάς αμφισβητείται. Πολλοί πιστεύουν ότι είναι ένας εγκληματολόγος που ζει μόνιμα στο Λονδίνο. Άλλοι ισχυρίζονται ότι είναι ο εξε­ρευνητής που έχει ανακαλύψει τη Φρουτοπία. Μερικοί, πολυταξιδεμένοι αυτοί, επιμένουν ότι ζει στο Νησί των Πυροτεχνημάτων με τον παπαγάλο του, τη Σύνθια, τον άσπρο του ελέφαντα και ένα αό­ρατο πράσινο καγκουρό και ότι είναι ο μόνος ταχυδακτυλουργός που μπορεί να βγάζει από το καπέλο του χίλια χρυσά χελιδόνια, ένα κο­μοδίνο, δώδεκα μπουκέτα τριαντάφυλλα και ένα ιπτάμενο κρουασάν. Έχει υποστηριχτεί επίσης η άποψη ότι ο Ευγένιος Τριβιζάς ήταν κάποτε χρυσοθήρας ονείρων στη Χώρα του Χασμουρητού, αλλά έχει εξαφανιστεί εδώ και πολλά χρόνια αναζητώντας το όγδοο χρώμα του ουράνιου τόξου και τα ίχνη ενός χαμένου πεταλουδόσαυρου. Ελπί­ζουμε στο τέλος της σχολικής χρονιάς κι αφού διαβάσουμε αρκετά βιβλία του να είμαστε σε θέση να σας δώσουμε πιο συγκεκριμένες πληροφορίες για το συγγραφέα. Το μόνο που μπορούμε με σιγουριά να σας πούμε είναι ότι έχει γράψει περίπου εκατό (100) βιβλία και μερικά από αυτά είναι τα παρακάτω:

Ο χιονάνθρωπος και το κορίτσι”

Το όνειρο του σκιάχτρου”

Ο Ιγνάτιος και η γάτα”

Ιστορίες από το Νησί των Πυροτεχνημάτων” (11 τίτλοι)

Το θέατρο με τη μισή αυλαία”,(3 τίτλοι)

Φρουτοπία, Το πρώτο ταξίδι”

Φρουτοπία, Το δεύτερο ταξίδι”

Φρουτοπία, Το τρίτο ταξίδι”

Τα παραμύθια με τους αριθμούς”(4 τίτλοι)

Το σεντούκι με τις πέντε κλειδαριές”

Οι πειρατές της καμινάδας”

Τα 88 ντολμαδάκια”

Η χαρά και το Γκουντούν” (8 τίτλοι )

Φρικαντάλα : Η μάγισσα που μισούσε τα κάλαντα”

Παραμύθια ντορεμίθια”

Διακοπές με τον Ε. Τριβιζά στο νησί των Πυροτεχνημάτων”(2 τεύχη για κάθε τάξη του δημοτικού)

Oι μαθητές της Δ΄ Τάξης

ΠΕΤΑΛΟΥΔΙΤΣΑ ΟΜΟΡΦΗ

Πεταλουδίτσα όμορφη

στάσου να σε τσακώσω

δε θα σου τσαλακώσω

καθόλου τα φτερά.

Θα σε ταΐζω ζάχαρη

θα σε ποτίζω μέλι

θα σου ‘χω για σπιτάκι

μεταξωτό κουτάκι

πεταλουδίτσα μου γλυκιά!!

ΑΝΕΚΔΟΤΑ ΓΙΑ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ

Γιατί καπνίζεις;

Γιατί ο δρόμος μέχρι τα πνευμόνια είναι μακρύς και πρέπει να τον στρώσω με πίσσα.

Ακούστε αγαπητέ μου, πρέπει να κόψετε το κάπνισμα αμέσως

Τόσο άρρωστος είμαι, γιατρέ μου;

Όχι, αλλά κάθε φορά που έρχεστε στο ιατρείο μου καίτε το χαλί.

Γιατρέ μου, απ’ το κάπνισμα έχω κατακίτρινα δόντια. Τι να κάνω;

Τι να σας πω, φορέστε καφέ γραβάτα.

Τσιαφέρι Αλέξης (ΣΤ΄ Τάξη)

ΠΑΡΟΙΜΙΕΣ

«Ο πλούσιος που δεν ξέρει να ξοδεύει, κάθε μέρα φτωχός είναι» (Από την Τουρκία)

Τα λεφτά δεν έχουν αξία όταν δεν τα χρησιμοποιούμε αλλά μόνο τα αποταμιεύουμε. Όποιος έχει λεφτά και δεν ξοδεύει για να ζήσει καλά είναι κουτός. Ο τσιγκούνης έχει μόνο την ηθική ικανοποίηση ότι είναι πλούσιος, γιατί στην πράξη είναι φτωχός.

«Και μπρος καπνός και πίσω στάχτη» (Ελληνική)

Αδιέξοδο. Και η μια λύση επικίνδυνη και η άλλη.

«Αγάπαε η Μάρω το χορά, ήβρε κι άντρα χορευτή» (Ελληνική)

Λέγεται για ευτυχείς συμπτώσεις, κυρίως για ταιριαστούς γάμους.

Παρασκευαΐδου Μαρία (ΣΤ΄ Τάξη)