Το Σχολείο Μας

ΠΡΟΪΣΤ. ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟΥ

ΓΕΩΡΓΟΣ

Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΤΟΥ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ

Την Παρασκευή 26 Οκτωβρίου κάναμε στο Νηπιαγωγείο τη γιορτή για την επέτειο τους 28ης Οκτωβρίου 1940. Τα παιδιά παρουσίασαν το θεατρικό έργο «Το έπος του ‘40» και τραγούδησαν τραγούδια σχετικά με την Εθνική Επέτειο.

Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Την Παρασκευή 26 Οκτωβρίου έγινε στο σχολείο μας η καθιερωμένη γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ και Β΄ τάξης παρουσίασαν το θεατρικό «Ναι στον αγώνα για την ελευθερία», ενώ απαγγέλθηκαν ποιήματα για τη σημαία και το ΟΧΙ από μαθητές και μαθήτριες της Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξης. Τη γιορτή πλαισίωσε με τραγούδια χορωδία αποτελούμενη από τα παιδιά της Δ΄, της Ε΄ και της ΣΤ΄ τάξης.

16 ΝΟΕΜΒΡΗ: Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ

Την Παρασκευή 16 Νοέμβρη πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η γιορτή για την επέτειο του Πολυτεχνείου. Οι μαθητές της Ε΄ και της ΣΤ΄ παρουσίασαν το Χρονικό των Τριών Ημερών του αγώνα των φοιτητών, το οποίο πλαισίωσαν με ποιήματα, ηχητικά και οπτικά ντοκουμέντα από την εποχή της δικτατορίας και από τα γεγονότα του Πολυτεχνείου, καθώς και από τραγούδια τα οποία τραγούδησε χορωδία αποτελούμενη από τα παιδιά της Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης.

Τη γιορτή παρακολούθησαν όλοι οι μαθητές του Δημοτικού, μερικά από τα παιδιά του Νηπιαγωγείου αλλά και αρκετοί γονείς.

Μετά το τέλος της γιορτής παιδιά, δάσκαλοι και γονείς αφήσαμε λίγα λουλούδια στο ηρώο στη μνήμη των νεκρών του Πολυτεχνείου.

Την ημέρα της 28ης Οκτωβρίου δεν πραγματοποιήθηκε παρέλαση λόγω της έντονης κακοκαιρίας.