Το Σχολείο Μας

ΓΕΩΡΓΟΣ

Ε΄ ΤΑΞΗ
ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΩΝ ΕΘΝΩΝ

Στα πλαίσια του μαθήματος της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής, στο 5ο κεφάλαιο, μάθαμε τι είναι το κράτος και τι το έθνος.

Αφού κάναμε τις δραστηριότητες του βιβλίου, δημιουργήσαμε στην τάξη μας ένα μουσείο, το «Μουσείο των Εθνών». Φέραμε εικόνες, χειροποίητα αντικείμενα, διακοσμητικά, συλλεκτικά είδη, συλλογές νομισμάτων, παραδοσιακά είδη και διάφορα άλλα πράγματα από διάφορες χώρες (Ελλάδα, Ταϊλάνδη, Ρωσία, Ισπανία, Γερμανία, Η.Π.Α., Γαλλία, Γεωργία, Κύπρο, Τουρκία, Κίνα, Τσεχία, Πολωνία κ.ά.).

Αφού συζητήσαμε για την έκθεση, γνωρίσαμε πολιτισμούς, βρήκαμε ομοιότητες και διαφορές και στη συνέχεια παρουσιάσαμε τα εκθέματα σε κάθε τάξη του σχολείου μας ξεχωριστά.

Περάσαμε πανέμορφα, χαρήκαμε και ενθουσιαστήκαμε, γιατί ήταν κάτι που κάναμε στην τάξης μας για πρώτη φορά.

Οι μαθητές της Ε΄ Τάξης

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

Την Τσικνοπέμπτη στο νηπιαγωγείο αφιερώσαμε την ημέρα σε χειροτεχνίες και φαγοπότι. Κατασκευάσαμε μάσκες και καπέλα, φάγαμε λιχουδιές που έφεραν τα παιδιά, ήπιαμε χυμούς και παίξαμε «καρεκλοπόλεμο» και «σοκολατοπόλεμο».

ΤΟ ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΟ ΠΑΡΤΙ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Την Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου διοργανώσαμε για άλλη μια χρονιά το πάρτι μασκέ του σχολείου μας.

Όλα τα παιδιά ήρθαν στο σχολείο ντυμένα με τις αποκριάτικες στολές έτοιμα για χορό και διασκέδαση. Στην αρχή χόρεψαν όλα μαζί με μεγάλο κέφι. Μαζί τους χόρεψαν και οι δάσκαλοι συμμετέχοντας και αυτοί στην γιορτινή και χαρούμενη ατμόσφαιρα.

Επειδή όμως «νηστικό αρκούδι δε χορεύει», κάναμε μια διακοπή για να σερβιριστούν μικροί και μεγάλοι από το μπουφέ που φτιάξαμε με διάφορες λιχουδιές που έφεραν οι μαθητές (Ευχαριστούμε πολύ όλους του γονείς για την προσφορά των εδεσμάτων).

Αφού φάγαμε και ξεκουραστήκαμε, ακολούθησε ο διαγωνισμός χορού και αμφίεσης. Κάθε τάξη ανέβαινε στην πίστα και χόρευε το τραγούδι που είχε επιλέξει.

Από το νηπιαγωγείο βγήκε νικητής ο Ανέστης Κελεσίδης.
Από την Πρώτη τάξη βγήκε νικήτρια η Άννα Σουλεϊμάνη.
Από την Δευτέρα τάξη βγήκε νικητής ο Ειρηναίος Φαντίδης.
Από την Τρίτη τάξη βγήκε νικήτρια η Άννα Μαρία Ορφανίδου.
Από την Τετάρτη τάξη βγήκε νικητής ο Παύλος Σγουρέλης.
Από την Πέμπτη τάξη βγήκε νικήτρια η Νεφέλη Φαντίδου.
Από την Έκτη τάξη, η οποία παρουσίασε ένα υπέροχο χορευτικό, δε βγήκε νικητής. Το βραβείο μοιράστηκε όλη η τάξη.

Οι νικητές ανταμείφθηκαν με ένα βιβλίο, δώρο του σχολείου.

Ήταν το ωραιότερο πάρτι των τελευταίων χρόνων!