Το Σχολείο Μας

ΠΡΟΪΣΤ. ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟΥ

ΓΕΩΡΓΟΣ

Ο ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου η ώρα 9.00 έγινε ο Αγιασμός του σχολείου μας στο Ριζό.

Από τις 8:30 η ώρα ήρθαν όλα τα παιδιά και μπήκαμε στις σειρές. Ήρθαν και οι δάσκαλοι και άρχισε ο παπα – Γιάννης να ψέλνει και να αγιάζει το νερό, για να ραντίσει τα παιδιά.

Στην συνέχεια μας ευχήθηκε καλή σχολική χρονιά και μας είπε να σεβόμαστε τους δασκάλους μας και τους γονείς μας. Ύστερα ανεβήκαμε τα σκαλιά και φιλήσαμε τον σταυρό.

Μετά μπήκαμε στις τάξεις, για να πάρουμε τα βιβλία και να γνωριστούμε με το δάσκαλο. Ο παπα - Γιάννης ήρθε να ραντίσει τις τάξεις και έτσι τελείωσε ο Αγιασμός του σχολείου μας.

Σκεφτόμασταν πως και αυτή η σχολική χρονιά θα ήταν δύσκολη αλλά θα ήμασταν όλοι οι φίλοι μαζί.

Οι μαθητές της Ε΄ τάξης

AΣΚΗΣΗ ΣΕΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΠΥΡΚΑΓΙΑΣ

Την Δευτέρα 14 Οκτωβρίου 2013 μας επισκέφτηκαν και μας ενημέρωσαν εθελοντές διασώστες

Μας μίλησαν για τις περιπτώσεις σεισμού και πυρκαγιάς. Μας συμβούλεψαν ότι δεν πρέπει να πανικοβαλόμαστε την ώρα των δύο αυτών φυσικών καταστροφών.

Μας ενημέρωσαν πώς να προστατευτούμε στη διάρκεια του σεισμού, πώς να εγκαταλείψουμε με το κτίριο από το σεισμό και πού να συγκεντρωθούμε. Αφού έγινε η ενημέρωση, κάναμε άσκηση 2 φορές, για να διορθώσουμε τα λάθη μας.

Στη συνέχεια οι διασώστες ενημέρωσαν τους δασκάλους για τη χρήση τον πυροσβεστήρων και υποσχέθηκαν ότι θα ξαναέρθουν, για να μας δείξουν πως δίνομε πρώτες βοήθειες.

Ανδρεάδης Άκης, Παπουτσής Γιώργος, Ταφάνι Αλεξάνδρα (Ε΄ Τάξη)