Το Σχολείο Μας

ΠΡΟΪΣΤ. ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟΥ

ΓΕΩΡΓΟΣ

Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ 25ΗΣ ΜΑΡΤΙΟΥ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Την Πέμπτη 21 Μαρτίου στις 5.30 μ.μ. οι μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ παρουσίασαν στο Πνευματικό Κέντρο του χωριού το θεατρικό με τίτλο «Η σκλαβιά, η Επανάσταση και η Απελευθέρωση». Στο θεατρικό συμμετείχαν και μερικοί μαθητές της Δ΄ τάξης καθώς και χορωδία που την αποτελούσαν οι μαθητές της Γ΄ και της Δ΄ τάξης. Ήταν μια πολύ όμορφη παράσταση, που την παρακολούθησαν πολλοί γονείς αλλά και άλλοι χωριανοί επιβραβεύοντας στο τέλος τα παιδιά για την προσπάθειά τους.

Δυστυχώς για άλλη μια φορά ο καιρός δε στάθηκε σύμμαχος κι έτσι δεν πραγματοποιήθηκε η παρέλαση τη Δευτέρα 25 Μαρτίου λόγω βροχής.

Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ 25ΗΣ ΜΑΡΤΙΟΥ ΤΟΥ ΝΗΠΙΙΑΓΩΓΕΙΟΥ

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου παρουσιάσαμε τη γιορτή μας για την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821. το θεατρικό μας είχε τίτλο «Ελευθερία ή Θάνατος» και πλαισιωνόταν από τους «Τσολιάδες και τις Ελληνοπούλες». Τραγουδήσαμε τα παραδοσιακά τραγούδια και τα κορίτσια χόρεψαν το «Χορό του Ζαλόγγου».