Το Σχολείο Μας

ΠΡΟΪΣΤ. ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟΥ

ΓΕΩΡΓΟΣ

ΤΟ ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΟ ΠΑΡΤΙ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Την Παρασκευή 15 Μαρτίου διοργανώσαμε το πάρτι μασκέ του σχολείου μας.

Όλα τα παιδιά ήρθαν στο σχολείο ντυμένα με τις αποκριάτικες στολές, έτοιμα για χορό και διασκέδαση. Έφεραν μαζί τους και διάφορα εδέσματα και αναψυκτικά για το μπουφέ του πάρτι. (Με την ευκαιρία να ευχαριστήσουμε πολύ όλους του γονείς για τα εδέσματα που ετοίμασαν.)

Στην αρχή όλα τα παιδιά χόρεψαν με μεγάλο κέφι. Μαζί τους χόρεψαν και οι δάσκαλοι συμμετέχοντας και αυτοί στην γιορτινή και χαρούμενη ατμόσφαιρα. Σ’ αυτό βοήθησε και μουσική, η οποία ήταν ξεσηκωτική.

Ο πολύς χορός, όμως, έφερε κούραση αλλά και έκανε τους χορευτές να πεινάσουν. Έτσι κάναμε ένα διάλειμμα, για να σερβιριστούν μικροί και μεγάλοι από το μπουφέ και για να ξεκουραστούν.

Αφού φάγαμε και ξεκουραστήκαμε, ακολούθησε ο διαγωνισμός χορού και αμφίεσης. Κάθε τάξη ανέβαινε στην πίστα και χόρευε το τραγούδι που είχε επιλέξει.

Από το νηπιαγωγείο, που χόρεψε το «Mamacita Buena», βγήκε νικήτρια η Πανωραία Συλλέκτη.

Από την Πρώτη τάξη, που χόρεψε το «Πουλάκι τσίου», βγήκε νικητής ο Τάσος Πουτακίδης.

Από την Δευτέρα τάξη, που χόρεψε το «Μια ζωγραφιά», βγήκε νικήτρια η Ευτυχία Σγουρέλη.

Από την Τρίτη τάξη, που χόρεψε το «Πιο ψηλά», βγήκε νικητής ο Βασίλης Ανθόπουλος.

Από την Τετάρτη τάξη, που χόρεψε το «Ai Se Eu Te Pego (Nosa)»βγήκε νικητής ο Χρήστος Τοσουνίδης.

Από την Πέμπτη τάξη, που χόρεψε το «Hero – παίδες Style», βγήκε νικήτρια η Δήμητρα Ανθοπούλου.

Από την Έκτη τάξη, που χόρεψε το «Gagnam Style», βγήκε νικητής ο Απόστολος Παπαθεοδώρου.

Οι νικητές ανταμείφθηκαν με ένα βιβλίο, δώρο του σχολείου.

Ήταν ένα φανταστικό πάρτι και όλοι διασκεδάσαμε με την ψυχή μας!

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

Την «Τσικνοπέμπτη» στο Νηπιαγωγείο κάναμε ένα μικρό γλέντι. Από το πρωί ασχοληθήκαμε με αποκριάτικες κατασκευές (μάσκες, καπέλα, γαϊτανάκι). Μετά ετοιμάσαμε τα τραπέζια με τα εδέσματα, τα οποία έφεραν οι γονείς των παιδιών. Φάγαμε, χορέψαμε και παίξαμε «καραμελοπόλεμο» και «σοκολατοπόλεμο». Περάσαμε υπέροχα! Και του χρόνου!

Την Παρασκευή πριν την Καθαρά Δευτέρα τα παιδιά ντύθηκαν καρναβάλια και κάναμε ένα μικρό αποκριάτικο πάρτι. Μετά πήγαμε στο Δημοτικό Σχολείο, όπου έγινε διαγωνισμός χορού όλων των τάξεων. Ήταν όλα τέλεια, φανταστικά, με πολύ κέφι και χορό!!!

ΔΕΝΤΡΟΦΥΤΕΥΣΗ

Την Τετάρτη 20 Μαρτίου οι μαθητές της Ε΄ και της ΣΤ΄ τάξης φύτεψαν στην αυλή του σχολείου μας διάφορα οπωροφόρα δέντρα (βερικοκιές, δαμασκηνιές, κερασιές, αμπέλια, ροδακινιές) τα οποία έφερε ο δάσκαλος κ. Σταύρος Παπασταύρος. Με τη βοήθεια του δασκάλου και με μεγάλο ενθουσιασμό συμμετείχαν όλα οι μαθητές των δύο τάξεων. Έτσι, κάθε χρόνο, εμπλουτίζουμε τη χλωρίδα της αυλής μας περιμένοντας ότι κάποια μέρα τα επόμενα χρόνια θα γευτούμε τους καρπούς τους. Για να γίνει όμως αυτό, πρέπει μικροί και μεγάλοι να φροντίζουν και να τα προστατεύουν. Ιδίως τα απογεύματα, όταν το σχολείο είναι κλειστό.