Το Σχολείο Μας

ΚΑΘΗΓ. ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ

ΠΡΟΪΣΤ. ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟΥ

ΓΕΩΡΓΟΣ

Α΄, Β΄ και Γ΄ ΤΑΞΗ «ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΟΡΑΚΙ ΣΤΟ ΦΥΤΟ»

Στα πλαίσια της εργασίας μας «Από το σποράκι στο φυτό» οι μαθητές και οι δασκάλες της Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξης του σχολείου μας επισκεφτήκαμε το γεωπόνο κύριο Ιωάννη Τσαγιαννίδη, ο οποίος αφού μας υποδέχτηκε με χαρά, μας ξενάγησε στο κατάστημά του και  μας έδειξε διάφορους σπόρους.

Στη συνέχεια οι μαθητές του έκαναν διάφορες ερωτήσεις.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Τι σπόρους αγοράζουν περισσότερο;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Στην περιοχή μας αγοράζουν για τα σπίτια τους μαϊντανό, σέλινο, άνηθο, ρόκα, σπανάκι.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Πόσο καιρό κάνουν να φυτρώσουν οι σπόροι;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Ανάλογα με τους σπόρους, τη θερμοκρασία και τον ήλιο, από μία εβδομάδα έως δέκα μέρες,
ΕΡΩΤΗΣΗ: Ποια εποχή φυτεύουμε σπόρους;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Ανάλογα στο σπόρο. Άλλα τα φυτεύουμε την άνοιξη, άλλα το φθινόπωρο και άλλα όλο το χρόνο.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Πώς ένας σπόρος γίνεται φυτό;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Αφού τον φυτέψουμε στο χώμα και τον ποτίσουμε, θα σκάσει ο σπόρος με την υγρασία, θα μεγαλώσει και θα γίνει το φυτό.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Τι χρειάζεται να κάνουμε, για να φυτέψουμε σπόρους  και να πάρουμε καρπούς (φυτά);

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Θα δουλέψουμε καλά το χώμα, θα το τσαπίσουμε να γίνει αφράτο και θα ρίξουμε το σπόρο. Θα τον σκεπάσουμε με λίγο χώμα, θα τον ποτίσουμε και, αφού ζεσταθεί από τον ήλιο, θα σκάσει ο σπόρος και θα γίνει φυτό. Πρέπει συνέχεια να το ποτίζουμε, να μην ξεραθεί.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Γιατί χρησιμοποιούμε φυτοφάρμακα;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Αν δεν χρησιμοποιήσουμε, έχει διάφορους εχθρούς που θα φάνε τα λαχανικά που θα σπείρουμε (σκουλήκια, διάφορα έντομα)

ΕΡΩΤΗΣΗ: Αντί για φυτοφάρμακα τι θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε στο δικό μας λαχανόκηπο;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Διάφορα βιολογικά φάρμακα τα οποία βοηθάνε τα φυτά,

ΕΡΩΤΗΣΗ: Πώς επιλέγουμε το χώρο που φυτεύουμε τους σπόρους μας;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Πρέπει να βρούμε ένα μέρος να το χτυπάει ο ήλιος, να μην είναι στη σκιά και να έχει καλό χώμα. Το βασικότερο είναι να το βλέπει ο ήλιος.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Πώς προστατεύουμε τα φυτά μας;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Τα προστατεύουμε από το κρύο, το χιόνι και την παγωνιά. Βάζουμε κάποιο δίχτυ πάνω, κάποιο νάιλον.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Είναι καλύτερο να φτιάχνουμε φυτά από σπόρους ή να αγοράζουμε έτοιμα φυτά;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Κάποια αναγκαστικά θα αγοράσουμε φυτά, κάποια θα τα σπείρουμε. Πολλά τα είδη. Π.χ. σέλινο μαϊντανό θα βάλουμε σπόρο, ενώ ντομάτα, αγγουράκι, πιπεριά καλύτερα είναι να πάρουμε φυτά.

*       *       *

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

Τα κορίτσια φροντίζουν τα φυτά μας
ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑ: Τα παιδιά των λουλουδιών