Το Σχολείο Μας

ΠΡΟΪΣΤ. ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟΥ

ΓΕΩΡΓΟΣ

ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Λίγες μέρες έμειναν για τα Χριστούγεννα και στο Δημοτικό οι προετοιμασίες είναι πυρετώδεις.
Τα παιδιά μυήθηκαν στο πνεύμα των γιορτών απολαμβάνοντας αφηγήσεις χριστουγεννιάτικων ιστοριών, στολίζοντας κάθε τάξη το δέντρο της και φτιάχνοντας πολλές ατομικές και ομαδικές χριστουγεννιάτικες κατασκευές. Και όλα αυτά υπό τους ήχους αγαπημένων χριστουγεννιάτικων τραγουδιών.

Την Τετάρτη 23 Δεκεμβρίου όλες οι τάξεις έκαναν τη δική τους  γιορτούλα.
Οι μαθητές και μαθήτριες της Α΄ και Β’ τάξης συγκεντρώθηκαν όλοι μαζί στην αίθουσα της πρώτης όπου μίλησαν για τα Χριστούγεννα, άκουσαν την ιστορία της Γέννησης του Χριστού, συζήτησαν για τα διάφορα ήθη και έθιμα, τα γλυκά και τα φαγητά των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς. Ετοίμασαν κάρτες με ευχές για τους γονείς τους και τέλος άκουσαν κάλαντα από διάφορες περιοχές της Ελλάδας.

Οι μαθητές της Γ’ και Δ΄ τάξης μίλησαν για τα Χριστούγεννα, είδαν την ιστορία της Γέννησης του Χριστού, συζήτησαν για τα ήθη και έθιμα των διαφόρων περιοχών, τα φαγητά και γλυκά των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς, τραγούδησαν χριστουγεννιάτικα τραγούδια και κάλαντα και τέλος έφτιαξαν κάρτες με ευχές.

Οι μαθητές της  Ε΄ τάξης  διάβασαν κείμενα για τα Χριστούγεννα και έφτιαξαν ημερολόγια.
Οι μαθητές της Στ΄ τάξης διάβασαν Χριστουγεννιάτικα κείμενα και έφτιαξαν ευχετήριες κάρτες.
Στη συνέχεια οι μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου ξεχύθηκαν στους δρόμους, μαζί με τις δασκάλες, τους δασκάλους και μερικές μητέρες, κρατώντας τα τριγωνάκια στα χέρια τους και αψηφώντας το κρύο, έψαλλαν τα κάλαντα στα σπίτια και τα μαγαζιά του χωριού όπου τους υποδέχονταν με χαρά προσφέροντάς τους κεράσματα και χρήματα.

Οι μαθητές και μαθήτριες το χάρηκαν ιδιαίτερα.

Όταν επιστρέψαμε στο σχολείο κεραστήκαμε γλυκά και αποχαιρετιστήκαμε με πολλές ευχές δίνοντας ραντεβού για τις 8 Ιανουαρίου 2016 .

ΚΟΠΗ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑΣ

Με την επιστροφή μας στο σχολείο, μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων, κόψαμε την καθιερωμένη βασιλόπιτα.

Οι τυχεροί ήταν
Νηπιαγωγείο: Χαρατσίδης Γεώργιος
Α΄ τάξη: Παπαδαμιανού  Εύη
Β΄ τάξη: Ορφανίδου Αλεξάνδρα
Γ΄ τάξη: Θεοδοσίου Κοσμάς
Δ΄ τάξη: Όλοι οι μαθητές της τάξης
Ε΄ τάξη: Σουλεϊμάνι Άννα
Στ΄τάξη: Φωτίου Χρήστος
Ολοήμερο: Σγουρέλη Κωνσταντίνα
Σύλλογος Διδασκόντων: Καλαμπάκα Μαρία-Ελένη

ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ

Την Παρασκευή  29-1-2016 το σχολείο μας εκκλησιάστηκε στην εκκλησία του χωριού με την ευκαιρία της γιορτής των Τριών Ιεραρχών .
Επειδή την ημέρα αυτή γίνονται επιμνημόσυνες δεήσεις για τους θανόντες εκπαιδευτικούς και καθώς συμπληρώνονταν τρεις μήνες από το θάνατό του συναδέλφου μας Σταύρου Παπασταύρου αποφασίσαμε να τιμήσουμε τη μνήμη του.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΑΝΘΟΕΚΘΕΣΗ

Άνοιξη η εποχή των λουλουδιών και ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων έφερε την άνοιξη στο χωριό μας. Δημιούργησε τη δική του ανθοέκθεση με πανέμορφα και πολύχρωμα λουλούδια.
Οι μαθητές των Γ΄ και Δ΄ τάξεων επισκέφθηκαν την ανθοέκθεση και αγόρασαν γλαστράκια με πανέμορφα λουλούδια.