Το Σχολείο Μας

ΠΡΟΪΣΤ. ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟΥ

ΓΕΩΡΓΟΣ

ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΝΩΕ

Την   Τετάρτη 22 Μαρτίου το σχολείο μας επισκέφθηκε το Κρατικό Θέατρο και παρακολούθησε την θεατρική παράσταση «Οικογένεια Νώε» της Ξένιας Καλογεροπούλου. Την ιστορία του κατακλυσμού, την μετέφεραν στο θέατρο με έναν ευρηματικό τρόπο, που καθήλωσε τα παιδιά , τα οποία αντάμειψαν με το πιο θερμό χειροκρότημα τους πρωταγωνιστές και συντελεστές της παράστασης.

Λίγα λόγια για το έργο

Ενώ ολόκληρος κόσμος βυθίζεται, μια κιβωτός παλεύει με τα κύματα. Ο προνοητικός Νώε, τα παιδιά και τα εγγόνια του, μαζί με δεκάδες ζώα, όχι μόνο ήμερα αλλά και άγρια, ταξιδεύουν και αγωνίζονται για την επιβίωση. Εναντίον τους δεν είναι μόνο τα κύματα, αλλά, στιγμές στιγμές, και οι μεταξύ τους σχέσεις. Στον περιορισμένο χώρο της κιβωτού, οι συγκάτοικοι συγκρούονται και συμφιλιώνονται, θυμώνουν και συγχωρούν, διαφωνούν και συνεργάζονται, απογοητεύονται και ελπίζουν. Γνωρίζουν καλύτερα τους άλλους αλλά και τον εαυτό τους.

Κι αναρωτιούνται για ένα σωρό πράγματα: για τη φύση, τη θέση μας μέσα σε αυτήν, πόσο μαθαίνουμε μέσα από την ιστορία, πόσο ανοιχτοί είμαστε στο καινούργιο. Αν και σπάνια παίρνουν ικανοποιητικές απαντήσεις, μαθαίνουν να αναγνωρίζουν την αξία του ταξιδιού.

25Η ΜΑΡΤΙΟΥ

Με ιδιαίτερη λαμπρότητα γιορτάστηκε και φέτος η Επέτειος της 25ης Μαρτίου. Στον ιερό Ναό του χωριού μας τελέστηκε η δοξολογία και εκφωνήθηκε ο πανηγυρικός της ημέρας. Στη συνέχεια στο Ηρώο των πεσόντων του χωριού, ακολούθησε επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφανιών. Ο εορτασμός ολοκληρώθηκε με τη μαθητική παρέλαση.

Την παραμονή της 25ης Μαρτίου οι μαθητές του σχολείου μας με τους εκπαιδευτικούς θυμήθηκαν τα ιστορικά γεγονότα, είπανε ποιήματα, τραγούδια και τίμησαν τους ήρωες της Ελληνικής Επανάστασης.

ΠΑΣΧΑΛΙΝΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ

Όλη την εβδομάδα, πριν κλείσουμε για τις διακοπές του Πάσχα, όλες οι δράσεις μας είχαν σχέση με το Πάσχα, όχι μόνο σε χειροτεχνίες και κατασκευές, αλλά και στα μαθήματά μας όπου προσπαθήσαμε να συνδυάσουμε τη μάθηση με το πνεύμα του Πάσχα και τη μεγάλη σημασία του.

Κόψαμε, ζωγραφίσαμε, στολίσαμε, διαβάσαμε όμορφα πασχαλινά ποιηματάκια και κείμενα, τόσο από το βιβλίο μας όσο κι από το Ανθολόγιο μας.

Περάσαμε όμορφα γιατί βιώσαμε όλη τη χαρά της Λαμπρής, προσπαθώντας μέσα από απλά υλικά και με πολλή φαντασία να ξεδιπλώσουμε τη δημιουργικότητά μας:

Τα μικρά δευτεράκια ανταποκρίθηκαν και συνεργάστηκαν με τα πρωτάκια πλάθοντας κουλουράκια, βάφοντας αυγά και κάνοντας διάφορες πασχαλινές κατασκευές.

Οι τελευταίες μέρες στο σχολείο κύλησαν ευχάριστα και δημιουργικά.

Οι μαθητές της Γ΄και Δ΄τάξης αναβίωσαν το έθιμο της Λάμκας.
Την Κυριακή της Τυροφάγου (τελευταία Κυριακή της Αποκριάς) όλη η οικογένεια συγκεντρώνονταν στο σπίτι του παππού ή του προπάππου, του "Πατριάρχη" δηλαδή για την συγχώρεση, το ‘προστσουβάινε’. Η συγκέντρωση αυτή ήταν μία συμβολική οικογενειακή εκδήλωση, όπου τα νεώτερα μέλη της, έδειχναν τον σεβασμό τους προς τον πρεσβύτερο. Αντάλλασσαν ευχές ενόψει της Σαρακοστής και ζητούσαν συγχώρεση για τα μικρά ή μεγάλα τους λάθη.

Στην συνέχεια ο παππούς έδενε σ’ ένα καλάμι ή στον πλάστη, μία κλωστή από την οποία κρεμούσε ένα βρασμένο αυγό και το κουνούσε.
Τα μικρά παιδιά της οικογένειας προσπαθούσαν να πιάσουν με το στόμα το αυγό. Το παιδί που το κατόρθωνε κέρδιζε το χειροκρότημα όλων και ο παππούς του έδινε ένα συμβολικό δώρο σαν επιβράβευση.

Έτσι μ' αυτή την συμβολική εκδήλωση η οικογένεια ετοιμάζονταν να μπει στην Σαρακοστή "καθαρή" από μικρές ή μεγάλες "αμαρτίες" και να προετοιμαστεί για τη μεγάλη γιορτή της Ορθοδοξίας το Πάσχα. Λέγεται ότι συμβολικά το στόμα σφραγίζει με το αυγό και ανοίγει με το αυγό το Πάσχα (κόκκινα αυγά).

ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΣ ΝΗΣΤΙΣΙΜΑ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΙΑ

Την Πέμπτη 6 Απριλίου και με την ευκαιρία της Μεγάλης Εβδομάδας και της νηστείας οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης αποφάσισαν να φτιάξουν νηστίσιμα κουλουράκια. Για το σκοπό αυτό ζήτησαν τη βοήθεια δυο μαμάδων, της κ. Ανθής Γκότση και της κ. Μακρίνας Ανδρεάδου.
Οι μαθητές φόρεσαν τις ποδιές τους, ο δάσκαλος έφερε τα υλικά, οι μαμάδες τη συνταγή, τα ταψιά και …τις συμβουλές τους και ξεκινήσανε. Αφού ανακάτεψαν τα υλικά, οι μαθητές ζύμωσαν το ζυμάρι, έπλασαν τα κουλουράκια και τα έβαλαν στα ταψιά. Όλα αυτά έγιναν με την καθοδήγηση των μαμάδων, οι οποίες στη συνέχεια ανέλαβαν να τα ψήσουν στους φούρνους των σπιτιών τους.

Όταν τα έφεραν οι μαθητές της ΣΤ΄ κέρασαν τα παιδιά όλων των τάξεων, του νηπιαγωγείου, τους δασκάλους και έφαγαν κάμποσα και οι ίδιοι, μια και τα κουλουράκια που έφτιαξαν ήταν πολλά. Όλοι έγλυφαν τα δάχτυλά τους. Για όσους θα ήθελαν να προσπαθήσουν να τους μιμηθούν, η συνταγή είναι η ακόλουθη:

Υλικά
1 ποτήρι καλαμποκέλαιο
1 ποτήρι ζάχαρη
1 ποτήρι χυμός πορτοκάλι
4 ποτήρια αλεύρι
2 μπέικιν
1 βανίλια
 ½ ποτήρι ινδοκάρυδο

Εκτέλεση
Ζυμώνουμε όλα τα υλικά μαζί, έτσι ώστε να γίνει το ζυμάρι μας λίγο σφιχτό και να μην κολλάει στα χέρια μας. Παίρνουμε ένα κομμάτι ζυμάρι σαν μικρό καρύδι και το κάνουμε σαν πλεξούδα ή ό,τι άλλο σχήμα θέλουμε. Βάζουμε λαδόκολλα στο ταψί και τα βάζουμε μέσα. Ψήνουμε στους 180ο C για περίπου 20 λεπτά.

Καλή επιτυχία!