Το Σχολείο Μας

ΠΡΟΪΣΤ. ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟΥ

ΓΕΩΡΓΟΣ

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΜΕΡΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ

Στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής Ημέρας Καθαρισμού «Ας καθαρίσουμε την Ευρώπη» οι μαθητές  μαζί με τους δασκάλους τους χωρίστηκαν σε ομάδες και φορώντας γάντια συνέλλεξαν τα σκουπίδια από διάφορες περιοχές του χωριού.

Οι τάξεις Α΄ και Β΄ βγήκαν και καθάρισαν  τον  προαύλιο χώρο του σχολείου, οι τάξεις Γ΄ και Δ΄ το χώρο γύρω από το σχολείο Και οι τάξεις Ε΄ και  ΣΤ΄ την πλατεία όπου βρίσκεται το μνημείο των Ποντίων και την κεντρική πλατεία του χωριού.

Ο ενθουσιασμός και το κέφι ήταν διάχυτα, γεγονός που αποδεικνύει πως η νέα γενιά των Ελλήνων μεγαλώνει μαθαίνοντας να σέβεται και να αγαπάει το περιβάλλον, έχοντας ανεπτυγμένη την οικολογική συνείδηση.

HELMEPA

Το σχολείο μας συμμετέχει σ’ ένα περιβαλλοντικό πρόγραμμα της HELMEPA.

Σκοπός της παιδικής HELMEPA είναι να δώσει τη δυνατότητα στα παιδιά που συμμετέχουν στο πρόγραμμα να γίνουν υπεύθυνοι, περιβαλλοντικά ενήμεροι και ενεργοί αυριανοί πολίτες. Με τη συμμετοχή τους αυτή, τα παιδιά γνωρίζουν το φυσικό περιβάλλον μαθαίνοντας πόσο σημαντικό είναι και γιατί πρέπει να το προστατεύουν.

Μέσα από μια σειρά δραστηριοτήτων τα παιδιά ανακαλύπτουν πως μπορούν και τα ίδια να βοηθήσουν στη λύση σημαντικών περιβαλλοντικών προβλημάτων (όπως είναι τα σκουπίδια).

Το πρόγραμμα βοηθάει και στη δημιουργία συλλογικού πνεύματος ανάμεσα στους εθελοντές- μέλη.
Μέσα απ’ αυτό τα μέλη μαθαίνουν να συνεργάζονται μεταξύ τους, ν’ αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες και ν’ αναπτύσσουν αρχές ευγενικής άμιλλας.

Ακολουθούν οι δραστηριότητες οι οποίες έγιναν από τα παιδιά όλων των τάξεων του σχολείου με τη βοήθεια πάντα του εθελοντή εκπαιδευτικού κάθε τάξης:

1.Μαθαίνω για το περιβάλλον με παιχνίδια και πειράματα.
  1. Αυτοσχέδιο φίλτρο νερού.
  2. Καθαρισμός θάλασσας από πετρελαιοκηλίδα.
  3. Η κλιματική αλλαγή απειλεί και τους ωκεανούς.
  4. Πώς φτάνει το νερό από τις ρίζες στο υπόλοιπο φυτό;
2. Από τη θεωρία στην πράξη.
  1. Καθαρίζω την αυλή του σχολείου, το πάρκο, το ποτάμι.
  2. Φωτογραφίζω τη ρύπανση,- Αναφέρω στους αρμόδιους φορείς.
  3. Κάνω δεντροφύτευση.
  4. Ανακυκλώνω υλικά (Ανακύκλωση χαρτιού).
3. Ενημερώνω τους γύρω μου.
  1. Ο δεκάλογος του περιβάλλοντος.
  2. Διανέμω ενημερωτικό υλικό της HELMEPA.
  3. Ο Δεκάλογος του περιβάλλοντος.
  4. Αν τα ζώα είχαν φωνή. (Δημιουργία κολλάζ για τα ζώα που βρίσκονται υπό εξαφάνιση).
  5. Στέλνω το μήνυμά μου για τις Παγκόσμιες Ημέρες Περιβάλλοντος και Ωκεανών.
4. «Σαλπάρω» για τη Γνώση Μαθαίνω για τη Ναυτιλία.
  1. Παροιμίες και γνωμικά για τη θάλασσα και τη ναυτιλία.
  2. Φτιάχνω την ΑΒ της θάλασσας.
5. «Καλλιτέχνης»  για το περιβάλλον.
  1. Ο θαλάσσιος κόσμος.
  2. Δημιουργώ έργα με «άχρηστα» υλικά.
Εργασίες:

Τάξη Α
  Τάξη Β
  Τάξη Γ
  Τάξη Δ
  Τάξη Ε
  Τάξη ΣΤ

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος το σχολείο μας πραγματοποίησε με τη λήξη της σχολικής χρονιά διάφορες εκδηλώσεις.

Από τη Δευτέρα 12 έως την Τετάρτη 14 Ιουνίου λειτούργησε στο σχολείο μας έκθεση βιβλίου, την  οποία επισκέφτηκαν αρκετοί γονείς με τα παιδιά τους αλλά και παιδιά μόνα τους προκειμένου να αγοράσουν βιβλία για το καλοκαίρι.

Την Τρίτη 13 Ιουνίου ο γυμναστής Γρηγόρης Τσίλης σε συνεργασία με τους δασκάλους των τάξεων οργάνωσε αθλητικές δραστηριότητες με τη συμμετοχή όλων των μαθητών χωρισμένων σε ομάδες. Τα παιδιά διασκέδασαν με την ψυχή τους, αν και δεν έλειψαν κάποιες γκρίνιες από μερικούς ηττημένους.

Την Τετάρτη 14 Ιουνίου και ώρα 7 μ.μ. οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης παρουσίασαν την παράσταση με τίτλο «Ένα πακέτο αναμνήσεις». Το κείμενο το έγραψε ο δάσκαλος της τάξης Κυριάκος Χατζηβασιλειάδης μαζί με τα παιδιά και ήταν αυτό ακριβώς που λέει ο τίτλος του: οι αναμνήσεις των παιδιών από τα 8 χρόνια στο νηπιαγωγείο και στο δημοτικό. Τον τίτλο τον επέλεξαν τα ίδια τα παιδιά.

Στο στήσιμο της παράστασης βοήθησε πολύ η δασκάλα της Θεατρικής Αγωγής κ. Δανάη Τανίδου. Το αγγλικό τραγούδι επέλεξε και δίδαξε στα παιδιά ο δάσκαλος των Αγγλικών κ. Παναγιώτης Βεντίστας και το γερμανικό η δασκάλα των Γερμανικών κ. Πολυξένη Τσαβδαρίδου. Χορό δίδαξε στα αγόρια ο γυμναστής κ. Γρηγόρης Τσίλης και σε κάποια από τα τραγούδια βοήθησε η μουσικός κ. Καλλιόπη Κουκουλέτσιου.
Ήταν μια πολύ όμορφη παράσταση την οποία τίμησαν με την παρουσία τους λίγοι, δυστυχώς, μεγάλοι και αρκετά παιδιά του σχολείου.