Το Σχολείο Μας

ΠΡΟΪΣΤ. ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟΥ

ΓΕΩΡΓΟΣ

Η ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗ ΒΕΡΓΙΝΑ

Την Πέμπτη 12/3/2015 επισκεφτήκαμε μαζί με το Δημοτικό Σχολείο Λουτροχωρίου  τον Μακεδονικό τάφο του βασιλιά Φιλλίπου Β΄ στην Βεργίνα Ημαθίας για να παρακολουθήσουμε το πρόγραμμα «Βασιλικοί Παίδες».

Πριν πάμε εκεί στο σχολείο είδαμε ένα PowerPoint για τους Βασιλικούς Παίδες και προετοιμάσαμε ένα σκετς.

Μόλις πήγαμε εκεί χωριστήκαμε σε δύο ομάδες. Η Ε΄ και η ΣΤ΄ τάξη πήγαμε στο μουσείο όπου είδα τον τάφο του Φιλίππου Β΄, τα όπλα του, την χρυσή λάρνακα μέσα στην οποία βρίσκονταν τα οστά του, το χρυσό στεφάνι του, είδαμε την οστεοφόρο  υδρία μέσα στην οποία ήταν τα κόκαλα του πρίγκιπα (πιθανόν του γιου του Μ. Αλεξάνδρου)  και το χρυσό στεφάνι του και τέλος είδαμε μία επιτύμβια στήλη.

Την ίδια ώρα η Γ΄ και η Δ΄ τάξη πήγαν στο παλιό Δημαρχείο της Βεργίνας όπου ασχολήθηκαν με τις αρχαίες ενδυμασίες, με το πώς δούλευαν το αργαλειό και έπαιξαν το σκετς που είχαν προετοιμάσει.

Στην συνέχεια ήρθαν αυτοί στο μουσείο και πήγαμε εμείς στο παλιό Δημαρχείο.
Εκεί ασχοληθήκαμε με τα όπλα των αρχαίων Μακεδόνων, φτιάξαμε με πηλό τον ήλιο της Βεργίνας και τον πήραμε μαζί μας σαν αναμνηστικό και παίξαμε και εμείς το σκετς. Τις δραστηριότητες στο παλιό Δημαρχείο τις κάναμε με την καθοδήγηση της μουσειοπαιδαγωγού κ. Φώτως Παπαπαργυρούδη.

Την επόμενη μέρα συνεχίσαμε στην τάξη τις δραστηριότητες που δεν προλάβαμε να κάνουμε στη Βεργίνα.

Μας έκανε εντύπωση πως 2.500 χρόνια μετά έχουν σωθεί τόσο σημαντικά αντικείμενα για να μας θυμίζουνε την ιστορία και τον πολιτισμό μας.

Καφτιράνι Ηλίας, Σιδηροπούλου Έφη, Σισούρκα Ιωάννα, Ταφάνι Αλεξάνδρα (ΣΤ΄ Τάξη)