Το Σχολείο Μας

ΠΡΟΪΣΤ. ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟΥ

ΓΕΩΡΓΟΣ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΕΔΕΣΣΑ

Την Παρασκευή 9 Μαρτίου το σχολείο μας πραγματοποίησε μια εκπαιδευτική εκδρομή στην Έδεσσα.

Στην αρχή πήγαμε στην αίθουσα εκδηλώσεων της Νομαρχίας, όπου είδαμε με ειδικά γυαλιά μια ταινία 3D με τίτλο «Πέρα από τους ουρανούς – Η ιστορία των πτήσεων». Μαζί μας την είδαν και δύο σχολεία της Έδεσσας. Η ταινία έδειχνε την εξέλιξη των πτήσεων από τον Ίκαρο και το Δαίδαλο μέχρι την κατάκτηση του διαστήματος. Ήταν εντυπωσιακή, γιατί βλέπαμε αεροπλάνα, αερόστατα, αετούς, πεταλούδες και γενικά εικόνες να έρχονται κατά πάνω μας. Πολλοί από μας τραβιόντουσαν, για να τα αποφύγουμε και άλλοι απλώναμε χέρια να τα πιάσουμε. Όλη την ώρα ακουγόντουσαν κραυγές από τα παιδιά.

Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε το κηροπλαστείο της Ιεράς Μητρόπολης της Έδεσσας. Εκεί είδαμε πώς φτιάχνονται τα κεριά της εκκλησίας από παραφίνη (παράγωγο του πετρελαίου). Υπάρχουν κλωστές τυλιγμένες σε «τελάρα», τις οποίες τις βουτούν σε λιωμένο κερί που βρίσκεται σε μεγάλα καζάνια. Αυτό επαναλαμβάνεται για περίπου δύο ώρες, μέχρι να γίνουν τα κεριά. Μετά βουτούν τα «τελάρα» σε κρύο νερό για 5 λεπτά, για να κρυώσουν, και τέλος με κοπίδια κόβουν τα κομμάτια που περισσεύουν. Για να κάνει κάποιος αυτή τη δουλειά χρειάζεται μεγάλη υπομονή και επιμονή. Στο ίδιο χώρα συναντήσαμε τον κ. Ηλία Ψαρίκογλου, ο οποίος ασχολείται με την ξυλογλυπτική. Ο κ. Ηλίας έχει πάθει εγκεφαλικό και η μια πλευράτου είναι «ζωντανή» και η άλλη «νεκρή». Έτσι σκαλίζει τις εικόνες του με το ένα χέρι. Του κάναμε μερικές ερωτήσεις.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Πώς σας λένε;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Ψαρίκογλου Ηλία.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Πόσα χρόνια κάνετε αυτή τη δουλειά;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Κάνω αυτή τη δουλειά 4 – 5 χρόνια.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Πόσα έργα έχετε κάνει;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Έχω κάνει λίγα έργα μόνο για μένα.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Ποιο είναι το πιο σημαντικό σας έργο;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Κάθε έργο έχει τη δική του αξία και δεν είναι κάποιο πιο σημαντικό από κάποιο άλλο. Για μένα όλα τα έργα είναι σημαντικά.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Έρχεστε κάθε μέρα και περνάτε εδώ το χρόνο σας;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Ακριβώς, γιατί έχω παρέα και γιατί δεν έχω κάποιον να μου δώσει ένα ποτήρι νερό και τα παιδιά μου το δίνουν.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Τι ξύλο είναι αυτό που χρησιμοποιείτε;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Είναι από φλαμούρι.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Τι εργαλεία χρησιμοποιείτε;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Χρησιμοποιώ κοπίδι και γυαλόχαρτο.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Τι θα συμβουλεύατε κάποιον, αν ήθελε να κάνει αυτή τη δουλειά;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Μέσα από την καρδιά μου θα του έλεγα ότι είναι Θεού βοήθεια.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Τι χρειάζεται κάποιος, αν θέλει να κάνει αυτή τη δουλειά;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Υπομονή, θέλει μεγάλη υπομονή και επιμονή.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Όταν τελειώνετε ένα έργο, πώς νιώθετε;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Νιώθω ικανοποίηση και μεγάλη χαρά.

ΕΔΕΣΣΑΪΚΗ

Τέλος επισκεφτήκαμε τις εγκαταστάσεις της εφημερίδας «ΕΔΕΣΣΑΪΚΗ», η οποία απασχολεί 12 εργαζόμενους και στις εγκαταστάσεις της τυπώνονται οι τρεις ιδιόκτητες εφημερίδες – «ΠΡΩΙΝΗ», «ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ» (ημερήσιες) και «ΕΔΕΣΣΑΪΚΗ» (εβδομαδιαίες) αλλά και αρκετές άλλες του νομού, που δεν έχουν δικά τους τυπογραφεία. Εκεί μας υποδέχτηκε η κ. Μαρία Βαγουρδή, η οποία μας ενημέρωσε, σε συνεργασία με δύο άλλους εργαζόμενους, για τη διαδικασία της εκτύπωσης μιας εφημερίδας. Με βάση αυτά που μας είπαν η δημιουργία μιας εφημερίδας περνάει από τα εξής στάδια:

• Γράφονται τα θέματα στον ηλεκτρονικό υπολογιστή.

• Χωρίζονται τα θέματα σε πολιτικά, πολιτιστικά, αθλητικά κλπ.. Αυτό είναι η κατανομή της ύλης.

• Γίνεται η σελιδοποίηση, δηλαδή τοποθέτηση των θεμάτων στις σελίδες.

• Τυπώνονται οι σελίδες σε ριζόχαρτο από τον εκτυπωτή.

• Γίνεται το μοντάζ, δηλαδή η αντιστοίχιση των σελίδων (η 1η με τη 12η, η 2η με την 11η κλπ. Σε μια εφημερίδα 12 σελίδων). Επίσης, επειδή υπάρχουν και έγχρωμες σελίδες, αυτές τυπώνονται σε τέσσερα διαφορετικά ριζόχαρτα στα τέσσερα βασικά χρώματα (μαύρο, κόκκινο, μπλε και κίτρινο).

• Γίνεται η αποτύπωση των σελίδων πάνω σε τσίγκο που έχει μπλε χρώμα.

• Γίνεται το «πλύσιμο» του τσίγκου, έτσι ώστε να φύγει το μπλε χρώμα από τα σημεία όπου δεν υπάρχουν κείμενα ή φωτογραφίες και να μείνουν μόνο τα κείμενα και οι φωτογραφίες. Επίσης ο τσίγκος καλύπτεται με μια ειδική ουσία (γόμα), για να μη χαλάσει, να μην σβηστούν τα κείμενα.

• Τοποθετούνται οι τσίγκοι με τις σελίδες της εφημερίδας, κύλινδροι με χαρτί και μελάνια στο κυλινδρικό ταχυπιεστήριο και γίνεται η εκτύπωση της εφημερίδας με τη μέθοδο offset. Στα τυπογραφεία μπορούν να τυπωθούν 25.000 εφημερίδες σε μία ώρα.

Οι μαθητές της ΣΤ΄ Τάξης