Το Σχολείο Μας

ΚΑΘΗΓ. ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ

ΠΡΟΪΣΤ. ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟΥ

ΓΕΩΡΓΟΣ

Γ΄ ΚΑΙ Δ΄ ΤΑΞΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΦΟΥΡΝΟ ΤΟΥ «ΑΡΙΣΤΕΙΔΗ»

Την Τετάρτη 24 Απριλίου τα παιδιά της Γ΄ και Δ΄ τάξης επισκέφτηκαν το φούρνο του «ΑΡΙΣΤΕΙΔΗ» των αδερφών Νίκου στη Σκύδρα μαζί με τις δασκάλες τους Χριστίνα Τσιτλακίδου, Σπυριδούλα Μακατσώρη και τη διευθύντρια τους σχολείου κ. Καλαμπάκα Μαριλένα, για να δουν πώς φτιάχνεται το ψωμί σε σύγχρονο φούρνο.

Μας περίμενε ο κ. Βασίλης Νίκου και, αφού μας ξενάγησε στο χώρο του φούρνου, μας έδειξε τη διαδικασία παραγωγής ψωμιού. Παρακολουθήσαμε με μεγάλο ενδιαφέρον την όλη διαδικασία και στο τέλος, αφού τα παιδιά έπλυναν τα χέρια τους, άρχισαν να πλάθουν τη ζύμη που είχε ετοιμάσει ο κ. Βασίλης στο καζάνι. Έφτιαξαν μικρά ψωμάκια, κουλούρια και τσουρέκια. Οι μικροί φουρνάρηδες το διασκέδασαν με την ψυχή τους. Ενθουσιάστηκαν και εντυπωσιάστηκαν από όσα είδαν.

Ευχαριστούμε τον κ. Βασίλη Νίκου που μας δέχτηκε στο φούρνο του και τον κ. Παναγιώτη Περπερίδη που μας μετέφερε δωρεάν στη Σκύδρα.