Το Σχολείο Μας

ΠΡΟΪΣΤ. ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟΥ

ΓΕΩΡΓΟΣ

Ο ΠΑΠΟΥΤΣΟΜΕΝΟΣ ΓΑΤΟΣ

Την Παρασκευή 20 Μαρτίου οι μαθητές και μαθήτριες της Α΄ και Β΄ τάξης με τη συνοδεία των δασκάλων τους, Τάσση Καρολίνας – Βασιλικής και Τρούπκου Πετρούλας, παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «Ο Παπουτσωμένος Γάτος», που ανέβασε το ΕΔΕΣΣΑΪΚΟ ΘΕΑΤΡΟ στην αίθουσα της Νομαρχίας.
Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν βλέποντας το αγαπημένο τους παραμύθι να ζωντανεύει μπροστά στα μάτια τους.
Επίσης γοητεύτηκαν από τα σκηνικά και τα κοστούμια, τα οποία ήταν υπέροχα, καθώς και από τους ηθοποιούς.
Όταν τελείωσε η παράσταση όλοι οι ηθοποιοί κάλεσαν τους μαθητές πάνω στην σκηνή και βγήκαν μαζί τους μια αναμνηστική φωτογραφία.
Φεύγοντας χάρισαν σε κάθε παιδί ένα πρόγραμμα με όλους τους συντελεστές της παράστασης και έναν όμορφο σελιδοδείκτη.
Σημείωση Τη θεατρική παράσταση την παρακολουθήσαμε μαζί με το Δημοτικό Σχολείο Πετριάς (συμμετείχαν όλες οι τάξεις) στα πλαίσια της συνεργασίας και της από κοινού οργάνωσης δραστηριοτήτων των όμορων σχολείων της περιφέρειάς μας.

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΠΕΛΛΑΣ

Στις 20 Μαρτίου τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί του Νηπιαγωγείου πραγματοποιήσαμε επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Πέλλας, όπου πήραμε μέρος στο εκπ/κό πρόγραμμα «ΖΩΓΡΑΦΊΖΩ ΤΑ ΠΑΙΧΝΊΔΙΑ ΤΟΥ Μουσείου Πέλλας».
Εκεί τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στους χώρους του μουσείου, να δούνε τα αρχαία παιχνίδια, να μάθουν γι’ αυτά από τους αρχαιολόγους και να τα ζωγραφίσουν.