Το Σχολείο Μας

ΚΑΘΗΓ. ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ

ΠΡΟΪΣΤ. ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟΥ

ΓΕΩΡΓΟΣ

«ΟΙ ΜΥΣΤΙΚΟΙ ΚΟΣΜΟΙ ΤΟΥ ΕΥΓΕΝΙΟΥ ΤΡΙΒΙΖΑ»

Την Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου 2016 το σχολείο μας μαζί με τα σχολεία της Πετριάς και του Αρσενίου επισκέφτηκε το θεματικό πάρκο «Οι Μυστικοί Κόσμοι του Ευγένιου Τριβιζά» που φιλοξενείται στο χώρο της Δ.Ε.Θ.

Μαθητές και δάσκαλοι «επιβιβάστηκαν» στο «Εξπρές των Ονείρων», γνωστό επίσης και ως «Τρένο που πάει παντού», και με συνεπιβάτες τον δαιμόνιο δημοσιογράφο Πίκο Απίκο, την Πουπού την αλεπού, την Καιτούλα την κοκέτα την κοτούλα, τη Λιλή την παρδαλή λεοπάρδαλη και άλλους, απόλαυσαν μια μαγική διαδρομή μέσα στους κόσμους των παραμυθιών του διεθνώς καταξιωμένου μεγάλου Έλληνα δημιουργού.

Ο Φραγκίσκος το φραγκόσυκο, ο περιβόητος εφευρέτης της Φρουτοπίας, η μάγισσα Φρικαντέλα και το στοιχειωμένο κάστρο της, ο κ. Ζαχαρίας με την Γλυκερία του, το απίθανο τσίρκο του Μανόλη, αλλά και η Δόνα Τερηδόνα βρίσκονταν στο σημείο προκειμένου να δώσουν στους επισκέπτες, μια ανεπανάληπτη εμπειρία.