Το Σχολείο Μας

Γ΄, Δ΄ ΚΑΙ Ε΄ ΤΑΞΗ
ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ
ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΥΠΟΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΥ κ. ΓΙΑΝΝΗ ΑΝΔΡΕΑΔΗ

Την Τρίτη 21 Φεβρουαρίου οι μαθητές Γ΄, Δ΄ και Ε΄ τάξης επισκέφθηκαν τη Δημοτική Βιβλιοθήκη της Σκύδρας. Εκεί μας υποδέχτηκε η κ. Ελένη Παπαδοπούλου και μας ενημέρωσε για τη λειτουργία της.

Η Δημοτική Βιβλιοθήκη της Σκύδρας λειτουργεί καθημερινά και έχει μεγάλη ποικιλία βιβλίων. Για την ταξινόμησή τους, όπως μάθαμε από τη βιβλιοθηκονόμο χρησιμοποιείται η μέθοδος «Ντιούι», με βάση την οποία μπορούμε να βρούμε όποιο είδος βιβλίου θέλουμε γρήγορα και εύκολα.

Η επίσκεψη αυτή ήταν πολύ σημαντική, γιατί μάθαμε πολλά πράγματα για τα βιβλία. Αισθανθήκαμε πανέμορφα και κάποια στιγμή πιστεύουμε να γίνουμε όλοι μέλη της βιβλιοθήκης.

Οι μαθητές της Γ΄ και Δ΄ Τάξης

* * *

Στα πλαίσια της 9ης ενότητας του μαθήματος της Γλώσσας ασχοληθήκαμε με τα βιβλία και τις βιβλιοθήκες. Μ’ αυτή την αφορμή επισκεφτήκαμε τη Δημοτική Βιβλιοθήκη της Σκύδρας και το τυπογραφείο του κ. Γιάννη Ανδρεάδη, από τον οποίο πήραμε την παρακάτω συνέντευξη.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Πώς σας λένε;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Με λένε Ανδρεάδη Γιάννη.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Σπουδάσατε, για να γίνετε τυπογράφος;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Όχι, δε σπούδασα κάτι το συγκεκριμένο πάνω σ’ αυτό το επάγγελμα. Τη δουλειά την έμαθα από τον πατέρα μου. Σήμερα όμως υπάρχουν Σχολές Γραφικών Τεχνών, στις οποίες μπορείς να πας να σπουδάσεις και να μάθεις αυτή την τέχνη.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Θέλατε να κάνετε αυτή τη δουλειά; Σας αρέσει;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Αυτή τη δουλειά την έκανα από μικρός, καθώς βοηθούσα τον πατέρα μου, και είναι μια δουλειά πολύ δημιουργική.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Πόσο δύσκολη είναι η δουλειά του τυπογράφου;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Ασχολούμαι 30 χρόνια, από 10 ετών. Παλιότερα ήταν αρκετά δύσκολη, αλλά σήμερα, λόγω της τεχνολογίας, έχει γίνει ευκολότερη.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Ποια διαδικασία χρειάζεται, για να τυπωθεί ένα βιβλίο ή ένα έντυπο;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Επιλέγουμε το χαρτί, τις διαστάσεις, το χρώμα που θέλουμε να τυπώσουμε, στοιχειοθετούμε την ύλη που θέλουμε να τυπώσουμε, κατόπιν πηγαίνει στο πιεστήριο, στη βιβλιοδεσία και γίνεται το βιβλίο.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Υπάρχει κάποιο έντυπο που τυπώνετε αυτή τη στιγμή;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Μόλις έχω εκτυπώσει φακέλους, οι οποίοι χρησιμεύουν στην αλληλογραφία μιας εταιρίας.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Υπάρχουν συγγραφείς στην περιοχή μας;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Απ’ όσο γνωρίζω, υπάρχουν συγγραφείς και στη λογοτεχνία και στην ποίηση.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Έχετε τυπώσει κάποιο έντυπο που σας έχει εντυπωσιάσει;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Υπάρχουν πολλά έντυπα που μου έχουν κάνει εντύπωση και για το περιεχόμενό τους και για την ποιότητά τους.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Υπάρχουν άλλα τυπογραφεία στην περιοχή μας;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Υπάρχουν απ’ όσο γνωρίζω άλλα τρία τυπογραφεία στην περιοχή μας.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Τι θα συμβουλεύατε σε κάποιον που θα ήθελε να γίνει τυπογράφος;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Να έχει μεράκι και υπομονή, γιατί είναι μια πολύ δημιουργική δουλειά.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Τι άλλα έντυπα τυπώνετε;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Τα έντυπα που τυπώνουμε είναι διαφημιστικά φυλλάδια, προσκλήσεις, παραστατικά, τιμολόγια και ό,τι άλλο έντυπο χρειάζεται, για να λειτουργήσει μια επιχείρηση.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Τι αισθάνεστε για τη δουλειά που κάνετε;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Αισθάνομαι αγάπη και χαρά, γιατί νομίζω ότι με τη δουλειά μου μπορώ να δείξω τη δημιουργικότητά μου.

Οι μαθητές της Ε΄ Τάξης