Το Σχολείο Μας

ΠΡΟΪΣΤ. ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟΥ

ΓΕΩΡΓΟΣ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΑΙ ΣΤΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΒΕΡΟΙΑΣ

Η Ε΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου μας πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στις 14 – 5 – 2015 σε συνεργασία με τις Ε΄ τάξεις των Δημοτικών Σχολείων Αρσενίου, Πετριάς και Λουτροχωρίου στο Βυζαντινό Μουσείο της Βέροιας στα πλαίσια του μαθήματος της ιστορίας και στη βιβλιοθήκη της Βέροιας στα πλαίσια του μαθήματος της Γλώσσας.
Ξεναγηθήκαμε στους χώρους του Μουσείου, είδαμε εξαιρετικά πράγματα σχετικά με το Βυζάντιο και την ιστορία του.

Στη συνέχεια πήγαμε στη βιβλιοθήκη της Βέροιας όπου πραγματικά είναι υπέροχη και όχι τυχαία θεωρείται μία από τις καλύτερες βιβλιοθήκες του κόσμου.
Κατόπιν με το Δημοτικό Σχολείο Λουτροχωρίου παρακολουθήσαμε την παρασκευή αρτοσκευασμάτων που γίνονταν μπροστά στο Δημαρχείο της Βέροιας.
Είδαμε πως παρασκευάζεται το ψωμί, διάφορα κουλουράκια και γλυκίσματα από την αρχή έως το τελείωμά τους.
Ζυμώσαμε μαζί με τους αρτοποιούς.
Κάναμε ψωμιά και κουλουράκια σε διάφορα σχήματα, τα οποία και ψήσαμε.
Στη συνέχεια μας κεράσανε. Φάγαμε τα κεράσματα και αναχωρήσαμε για την Ελιά όπου και μας περίμενε το λεωφορείο για την επιστροφή.
Το σημαντικό είναι ότι γνωρίσαμε τα παιδιά των τάξεων των όμορων Σχολείων, συζητήσαμε, ανταλλάξαμε απόψεις, γελάσαμε, χαρήκαμε και ελπίζουμε ότι και του χρόνου θα μας δοθεί μία ευκαιρία να ξανακάνουμε κάποια κοινή εκδήλωση.
 (Οι μαθητές της Ε΄ τάξης)