Το Σχολείο Μας

ΠΡΟΪΣΤ. ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟΥ

ΓΕΩΡΓΟΣ

ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΒΟΛΟ

Την Παρασκευή 5 Ιουνίου το σχολείο μας πραγματοποίησε την τελευταία εκδρομή της χρονιάς στο Βόλο. Στην εκδρομή συμμετείχαν και γονείς αλλά και άλλοι χωριανοί που ήθελαν να μας συνοδέψουν. Στην αρχή επισκεφτήκαμε τον προϊστορικό οικισμό του Σέσκλου 15 χμ. έξω από το Βόλο, όπου μας ξενάγησε μια αρχαιολόγος και μας μίλησε για την ιστορία του οικισμού. Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε το Αρχαιολογικό Μουσείο του Βόλου, στο οποίο είδαμε εκθέματα από τον προϊστορικό οικισμό, αλλά και άλλα εκθέματα εντυπωσιακότερα των οποίων ήταν ο τάφος ενός κοριτσιού στον οποίο βρέθηκαν μια μικρή κούκλα, τα παπούτσια του κοριτσιού και άλλα κτερίσματα, όπως και τα αγγεία όπου ήταν τοποθετημένα οστά νεκρών παιδιών. Μετά το μουσείο πήγαμε όλοι για φαγητό στις ταβέρνες της παραλίας και κάναμε βόλτες στην πόλη μέχρι την ώρα της αναχώρησης. Ήταν μια πολύ όμορφη εκδρομή, την οποία ευχαριστήθηκαν μικροί και μεγάλοι. Να είμαστε γεροί για να το ξανακάνουμε και του χρόνου!